Vi har en holdning til madspild!

Af Karen Lindegaard / /

Fælles udfordringer kræver fælles løsninger

eSmiley deltager sammen med mere end 75 aktører i projektet:  Verdensmål i Værdikæden

Det gør vi, fordi vi brænder for, i fællesskab med andre engagerede organisationer at teste, udvikle og skalere løsninger, som kan gøre restaurationsbranchen mere bæredygtig. Målet er at reducere madspild og sænke produktionsaftrykket for hele værdikæden.

I eSmiley er vi specialister i IT, fødevaresikkerhed og madspild, og vi vil naturligvis bidrage mest muligt til det videre arbejde.

Se med når Anders Aagaard fra Madklubben og Ronny Saul fra Jespers Torvekøkken fortæller, hvordan de har grebet arbejdet med madspild an i deres restaurationer her:

 

 

Projektet "Verdensmål i Værdikæden" drives af GlobalCompactNetworkDenmark, DRC (herunder REGA - Restauratørernes Garantiordning) og er finansieret af Industriens Fond.

 

Vil du også nedbringe madspild?

Bestil en demo af FoodWaste

KONTAKT OS 
Tags: Madspild

Lignende artikler