Som led i hotelkædes ambitøse bæredygtighedsstrategi ønsker Comwell at nedbringe madspild. Her fortæller Rasmus Rasmussen, køkkenchef hos Comwell Roskilde, hvordan eSmileys madspildsværktøj, FoodWaste, gør det nemt at registrere og nedbringe madspild på kædens 15 hoteller.
For køkkenchef, Tine Petersen på Næstved Politistation er det vigtigt at bruge alle råvarer optimalt i den daglige produktion. FoodWaste hjælper Tine med at skabe overblik over, hvordan ressourcer bruges i køkkenet, og hvor meget køkkenet sparer i kr., kg. og CO2 ved at nedbringe madspild.
eSmileys nyhedsbrev gør dig klogere på egenkontrol og madspild. Du får invitation til webinarer, opdatering på lovændringer og tips til gode arbejdsgange. Ingen spam. Bare god læring til dit køkken.